Kiek iš tikrųjų kainuoja užsienio universiteto diplomas

Studijos užsienyje gali nekainuoti nė cento, bet gali pareikalauti ir keliasdešimties tūkstančių eurų išlaidų iki to momento, kol pagaliau laikysite rankose išsvajoto universiteto diplomą. Ekspertai pateikia naujausią informaciją apie studijų užsienyje ir pragyvenimo kainas.

Lietuvių susidomėjimas studijomis užsienyje toliau auga, ypač – Jungtinėje Karalystėje, kur studijuoti, pasak specialistų, gali kiekvienas – ir pirmūnai, ir tie, kuriems labiau sekasi praktinės disciplinos.

Prognozuojama, kad šiemet stojančiųjų į Anglijos universitetus skaičius turėtų išaugti apie 10 proc.

Manoma, kad prie studijų Jungtinėje Karalystėje paklausos augimo prisidėjo ne tik praktinės priežastys, bet ir politinės aktualijos – šalies priimtas sprendimas pasitraukti iš ES.

Ateityje studentams iš Lietuvos studijos čia gali brangti, tad skubama pasinaudoti paskutine proga mokėti mažiau.

Mokslai užsienyje: kiek kainuoja studijos ir kiek – pragyvenimas

Jei tektų mokėti už mokslą, bakalauro studijos Jungtinės Karalystės universitete iki diplomo gavimo kainuotų apie 30 tūkst. eurų, tačiau dauguma lietuvių ir kitų šalių studentų (tarp jų – ir patys britai)  pasinaudoja galimybe gauti valstybinį Jungtinės Karalystės finansavimą studijoms – t.y. paima paskolą 30 metų.

„Bakalauro studijos Jungtinėje Karalystėje yra finansuojamos valstybine „Student Finance England“ paskola, kuri padengia visą studijų kainą. Mokėti paskolą reikės pradėti nedidelėmis dalimis tik pradėjus dirbti ir tik tuomet, kai gaunamos pajamos pasieks tam tikrą lygį. Šią progą išnaudoja daugelis, o statistika rodo, kad dėl taikomų lengvatinių sąlygų grąžinti visą studijų paskolos sumą prireikia tik 7 proc. studentų“, – pastebi karjeros konsultantas Rytis Jurkėnas, bendrovės „KALBA” vadovas.

Tad ruošiantis studijoms Jungtinėje Karalystėje labiausiai reikėtų pasirūpinti lėšomis pragyvenimui. Specialistai skaičiuoja, kad Anglijoje pragyvenimas trejus metus (kiek ir trunka bakalauro studijos) gali kainuoti apie 23,5 tūkst. eurų. Tiesa, tam irgi galima gauti valstybinį finansavimą, tačiau reikės atitikti nustatytus kriterijus.

„Pradžiai reikia turėti santaupų, o vėliau, kaip rodo praktika, 9 iš 10 lietuvių studijų metu dirba ir patys užsidirba pragyvenimui reikalingas lėšas“, – teigia R. Jurkėnas.

Tuo tarpu studijoms pasirinkus, pavyzdžiui, Daniją, skolintis mokslams nereiktų, nes studijos ES piliečiams čia apskritai nemokamos. Tačiau pragyvenimas yra brangesnis nei Anglijoje ir per trejus metus gali atsieiti apie 29 tūkst. eurų. Tiesa, čia taip pat galima kreiptis dėl valstybinio finansavimo pragyvenimo išlaidoms padengti.

„Nepaisant to, pastebime, kad Danijos valstybė neseniai gana drastiškai nurėžė ES piliečiams skirtų studijų programų anglų kalba skaičių, dėl to ši studijų kryptis tarp lietuvių darosi mažiau populiari“, – priduria karjeros konsultantas R. Jurkėnas.

Olandijoje studijos yra mokamos praktiškai be jokių išlygų ir siekiantiems bakalauro laipsnio kainuoja per 6 tūkst. eurų. Papildomai daugiau nei 21 tūkst. eurų reikėtų planuotis pragyvenimui arba taip pat bandyti sėkmę gauti šalies finansavimą pragyvenimo išlaidoms.

Dar daugiau išlaidų nei Europoje žada studijos Jungtinėse Amerikos Valstijose: jei nepavyksta gauti stipendijos gabiausiems ar pasinaudoti kitomis finansavimo galimybėmis, čia bakalauro diplomo kaina, įskaitant pragyvenimo išlaidas, gali siekti ir 42-50 tūkst. eurų.

Išsiugdė atsakingą įprotį: vaikų studijoms taupo nuo kūdikystės

„Kad uždirbti tokią sumą savo vaikų mokslams, vidutinę algą gaunančiam lietuviui reikėtų dirbti maždaug 7 metus”, – skaičiuoja Artūras Bakšinskas, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas.

Jis įvardija priežastis, kurios turi įtakos studijų užsienyje populiarumo augimui.

„Vis daugiau Lietuvos gyventojų, vos susilaukę vaikų, išsiugdo įprotį nuosekliai taupyti jų ateičiai ir studijoms. Neretai prie to prisideda ir seneliai, krikšto tėvai. Į Lietuvos ir užsienio universitetus jau ateina pirmosios jaunuolių kartos, kurių mokslams tėvai nuosekliai taupė dešimt ir daugiau metų. Taip sumažinama finansinė našta šeimai ir studijos užsienyje tampa daug lengviau pasiekiamos”, – atkreipia dėmesį A. Bakšinskas.

Pašnekovas taip pat pastebi, kad taupymas vaikų ateičiai aktualus ir nesidairantiems į užsienio šalis – juk daugybė jaunuolių už studijas moka ir Lietuvoje, padidėja ir pragyvenimo išlaidos išvykus mokytis į kitą miestą.

„Tėvai skaičiuoja ir mato, kad dažnai išlaidos būsto nuomai, maistui, transportui Lietuvoje yra ne ką mažesnės nei užsienio šalyse, – priduria A. Bakšinskas. – Be to, dalis tėvų galvoja, kad jei sutaupytų lėšų ir neprireiks studijoms, tai bus puiki dovana vaiko pradiniam įnašui įsigyjant būstą.”

Asociacijos duomenimis, maždaug kas antras Lietuvos gyventojas norėdamas kaupti savo vaikų studijoms renkasi kaupiamąjį gyvybės draudimą.

Skaičiuojama, kad vidutinė gyvybės draudimo įmoka, kurią lietuviai skiria kas mėnesį taupymui savo vaikų mokslams, siekia apie 40 eurų per mėnesį. Dažniausiai pradedama taupyti vos gimus vaikui arba kai atžala pradeda eiti į mokyklą.

„Jau dauguma supranta, kad taupyti vaikų ateičiai ir mokslams būtinai reikia. Tačiau indėliams dabar taikomos nulinės palūkanos, todėl infliacija valgo pinigus, o jei tiesiog laikai pinigus sąskaitoje, tada juos labai paprasta bet kada išsiimti ir išleisti kažkam kitam”, – pastebi A. Bakšinskas.

Škotijoje studijavęs Edvinas: „Prasimaitindavau ir už 100 eurų per mėnesį“

Neseniai psichologijos bakalauro studijas Aberdyno universitete (Škotija) baigęs šiaulietis Edvinas Pilipavičius visiems svajojantiems apie studijas užsienyje pataria būtinai bandyti sėkmę.

„Siūlyčiau pasidomėti valstybės finansuojamo mokslo galimybėmis studentams iš ES, ką pats ir padariau, todėl man mokslai nekainavo. Studijų paskolų sąlygos Jungtinėje Karalystėje taip pat daugeliui yra palankios ir priimtinos, be to, galima dirbti ir užsidirbti. Būsto nuoma čia nuo 3 iki 5 kartų brangesnė, nei Lietuvoje, tačiau maisto kainos labai panašios. Kukliai verčiantis studentas Škotijoje gali prasimaitinti ir už šimtą eurų per mėnesį”, – tvirtina Edvinas ir priduria, kad įskaitant nuomą pragyvenimui reikėtų turėti bent 400-500 eurų per mėnesį.

Šiaulietis skaičiuoja, kad jo ketverių metų studijos Škotijoje tėvams iš viso kainavo daugiau nei 8 tūkst. eurų. „Jie tam ilgai ruošėsi, taupė. Žinojo, kad man tai yra svarbu”, – priduria vaikinas.

Išvykdamas į Škotiją Edvinas ir pats turėjo susitaupęs apie 2 tūkst. eurų, o vėliau, apšilęs Škotijoje kojas, dalį dienos pradėjo dirbti.

„Pirmaisiais studijų metais man buvo gana sunku adaptuotis, todėl neskubėjau ieškotis darbo. Tačiau vėliau įsidarbinau ir dėl to labai džiaugiausi, nes nuo to laiko tėvams reikėjo skirti mažiau lėšų mano išlaikymui, – pasakojo E. Pilipavičius. – Dirbau nuo šešių iki dešimtos valandos sporto prekių parduotuvėje – priiminėjau siuntas, dėliojau magnetukus ant prekių, o po to – į paskaitas. Sąmoningai neieškojau darbo bare ar naktiniame klube, nes nenorėjau apleisti mokslų.”

Norintiems studijuoti užsienyje, bet neturintiems tam pakankamai lėšų, Edvinas duoda dar vieną patarimą: prieš įstojant į universitetą metus laiko pagyventi užsienyje ir padirbėti. „Taupiai gyvenant taip galima nemažai užsidirbti būsimiems mokslams”, – pataria pašnekovas, nuo šio rudens tęsiantis klinikinės psichologijos magistrantūros studijas Vilniaus universitete ir savo karjerą planuojantis Lietuvoje.