Nusprendus draustis gyvybės draudimu, būtina pasvarstyti, kokią jo rūšį pasirinkti.
Gyvybės draudimas Lietuvoje yra trijų rūšių: rizikinis, kaupiamasis su garantuotomis palūkanomis arba investicinis.
Apsidraudus rizikiniu gyvybės draudimu, mirties atveju artimiesiems išmokama suma, kuriai žmogus ir buvo apsidraudęs. Rizikinis gyvybės draudimas pasirenkamas siekiant užtikrinti finansinį artimųjų saugumą šeimos maitintojo netekties atveju (padengiant paskolas, taip pat – nelaimingų atsitikimų atveju). Šiuo draudimu ypač svarbu apdrausti vieną ar du šeimos narius, nuo kurių pajamų priklauso visos šeimos gerovė.
Kaupiamasis gyvybės draudimas rekomenduojamas norintiems ne tik apsidrausti gyvybę, bet ir kaupti lėšas ateičiai. Kaupiamojo gyvybės draudimo su garantuotomis palūkanomis atveju gyvybės draudimo bendrovė kaupiamoms lėšoms garantuoja nustatyto dydžio metines palūkanas, todėl jei įmokos bus mokamos laiku, iš karto galima prognozuoti būsimą grąžą. Be to, draudėjui gali būti suteikta galimybė nenutraukiant draudimo sutarties atsiimti dalį sukaupto kapitalo.
Investicinis gyvybės draudimas skiriamas žmonėms, kurie nori ne tik apsidrausti nuo draudimo rizikų ar kaupti lėšas, bet ir jas investuoti. Pasirinkus investicinį gyvybės draudimą, žmogus pats renkasi investavimo kryptis – ar rizikuoti labiau ir tikėtis didesnės grąžos (tačiau galimai ir didesnio nuostolio), ar priešingai – rizikuoti mažiau ir tikėtis mažesnės grąžos, atitinkamai sumažinant ir galimus nuostolius. Taigi investavimo riziką prisiima draudėjas.
Draudėjas renkasi ir norimos įmokos dydį. Įprastai draudimo įmoka išskaidoma į dvi dalis: viena jų skiriama padengti rizikoms, nuo kurių draudžiamasi, ir kitoms draudimo sutarties išlaidoms, kita – investuoti. Na, o galutinis rezultatas priklauso nuo to, kaip sėkmingai pavyks investuoti.