Kokybiškas gyvybės draudimas gali išsaugoti gyvybę: ekspertė pataria, į ką atkreipti dėmesį draudžiantis

Kokybiškas gyvybės draudimas gali išsaugoti gyvybę: ekspertė pataria, į ką atkreipti dėmesį draudžiantis

Finansinių konsultacijų įmonės valdybos pirmininkė Gintarė Narkevičiūtė-Jurgelionė sako, kad į finansų valdymo sritį ją atvedė noras didinti žmonių finansinį raštingumą, o gyvybės draudimą ji laiko viena svarbiausių finansinių pagalvių žmogaus gyvenime.

Anksčiau ėjusi vadovaujamas pareigas keliose tarptautinėse organizacijose, verslininkė bei visuomenininkė G. Narkevičiūtė-Jurgelionė ne kartą buvo apdovanota garbės nuopelnais, pastarasis Aukščiausiosios Ukrainos Rados aukščiausiasis „Vienybės ir valios“ ordinas skirtas už drąsos, patriotizmo, visuomeninės veiklos ir aukšto profesionalumo poelgius, parodytus kovoje už vienybę ir nepriklausomybę. Už išgelbėtas gyvybes karo metu pagerbta finansų srities profesionalė išskiria gyvybės draudimo reikšmę šeimoje nutikus nelaimei.

Pokalbio metu ji ne kartą pakartos žodžius „kokybiška sutartis“. Patyrusios konsultantės nuomone, tokios yra gyvybės draudimo sutartys, sudaromos tariantis su profesionalais ir vėliau prižiūrimos, kad, pasikeitus poreikiams, būtų atliekami reikiami pakeitimai.

Gali būti gyvybės ar mirties klausimas

G. Narkevičiūtė-Jurgelionė neslepia, kad, susitikimo su klientu metu išsiaiškinus kokybiško gyvybės draudimo poreikį, neretas vis dar gaili pinigų reikalingiausioms apsaugoms.

„Žmonės įpratę drausti automobilius, būstus ar net telefonus, tačiau pirmiausia reikėtų apsidrausti patiems ir turėti finansinę pagalvę sau ir savo artimiesiems. Jeigu žmogus yra pagrindinis šeimos maitintojas, ypač svarbu turėti poreikius atitinkančią gyvybės draudimo sumą, kuri padėtų oriai užauginti vaikus, jeigu jam kas nors nutiktų“, – kalba G. Narkevičiūtė-Jurgelionė.

Jos nuomone, kai kurios apsaugos ypač naudingos žengiant per gyvenimą: tai gyvybės draudimas nelaimingo atsitikimo atveju, kritinių ligų, traumų ir darbingumo praradimo draudimai.

„Lietuvoje mirštamumas nuo onkologinių ligų šiek tiek didesnis nei Europos Sąjungos vidurkis. Gyvybės draudimas tikrai neapsaugos nuo ligos, bet pinigai gali padėti gauti kokybiškesnį gydymą ir reabilitaciją susirgus. Kokybiškesnis gydymas, kurio nekompensuoja valstybė, gali būti paciento gyvybės ir mirties klausimas“, – kalba G. Narkevičiūtė-Jurgelionė.

Specialistės teigimu, svarbu atkreipti dėmesį, kad vaikams sudaromose gyvybės draudimo sutartyse taip pat būtų apgalvoti ir poreikius atitinkantys draudimo apsaugų pasirinkimai. Turėti gyvybės draudimą vaikams galbūt ne taip svarbu, tačiau labai svarbios kitos apsaugos, įskaitant traumų bei kritinių ligų draudimus.

Poreikiai didesni, nei manome

Žmogui nutarus sudaryti gyvybės draudimo sutartį, kitas etapas – sudėlioti jo poreikius atitinkantį apsaugų planą. Finansų ekspertės teigimu, poreikiai dažnai būna didesni, nei manome.

„Reiktų paklausti savęs, ar 10 tūkstančių eurų būtų reikšminga pagalba susirgus viena ar kita liga. Jeigu finansinė situacija leidžia, patartina rinktis didesnes draudimo sumas. Pavyzdžiui, išsėtinės sklerozės gydymas, jeigu nekompensuojamas, gali kainuoti 5-6 tūkstančius eurų per mėnesį“, – kalba G. Narkevičiūtė Jurgelionė.

Ji kreipiasi ir į vyrus, kurie rečiau linkę tikrintis sveikatą.

„Vyrai dažnai sako, kad yra sveiki. Būtent tuo metu, kai esate geros sveikatos, yra palankus metas sudaryti gyvybės draudimo sutartį. Sudarant gyvybės draudimo sutartį, bus atliktas draudžiamojo asmens sveikatos rizikos vertinimas ir užsifiksuotos apsaugos, kurias turėsite visą sutarties galiojimo laiką, nepriklausomai nuo to, kas benutiktų“, – pažymi G. Narkevičiūtė-Jurgelionė.

Į ką atkreipti dėmesį sudarant sutartį

Specialistės nuomone, vien tik turėti gyvybės draudimo sutartį neužtenka. Jau sudarant sutartį reikia domėtis, kokias apsaugas turėsime ir kokiais atvejais galėsime jomis pasinaudoti.

„Būtinai paklauskite konsultanto apie nedraudžiamuosius įvykius. Jų sąrašas turi būti kiek įmanoma trumpesnis, o draudžiamųjų įvykių sąrašas – kuo ilgesnis“, – sako ji.

Pašnekovė taip pat atkreipia dėmesį į gyvybės ir ne gyvybės draudimo skirtumus. Dažnai lietuviai dėl nežinojimo nuo nelaimingų atsitikimų draudžiasi ne gyvybės draudimo bendrovėse.

„Toks draudimas yra pigesnis, tačiau, pasirinkdami pigesnį variantą, žmonės paprastai gauna ilgesnį nedraudžiamųjų įvykių sąrašą, mažesnes apsaugas ir atitinkamai – mažesnes draudimo išmokų sumas ištikus nelaimei“, – įspėja G. Narkevičiūtė-Jurgelionė.

Išsiaiškinusi klientų poreikius, patyrusi konsultantė dažniausiai rekomenduoja investicinį gyvybės draudimą dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia, sudarius ilgalaikę sutartį, sveikatos apsaugos užfiksuojamos ir sveikata ateityje nėra iš naujo vertinama.

„Antra priežastis yra galimybė sukaupti dalį įmokėtų pinigų. Pavyzdžiui, jeigu 10 metų draudžiate automobilį KASKO draudimu, turbūt norėtumėte, kad bent dalį tų pinigų draudimo bendrovė išmokėtų?

Pasirinkę investicinį gyvybės draudimą net su minimalia jūsų poreikius atitinkančia įmoka, turite galimybę bent dalį įmokėtų pinigų susigrąžinti. Iš pirmo žvilgsnio produktas yra brangesnis, bet suteikia didesnę naudą. Trumpuoju laikotarpiu to nepajusite, bet ilguoju – pasijus labai smarkiai“, ­ kalba G. Narkevičiūtė-Jurgelionė.