A.Bakšinskas. Patarimai, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį kaupiant lėšas vaikų ateičiai per gyvybės draudimą

Taupymas, gyvybės draudimas

A.Bakšinskas. Patarimai, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį kaupiant lėšas vaikų ateičiai per gyvybės draudimą

Psichologai vieningai sutaria, kad pirmąjį rudens mėnesį žmogus jaučia didžiausią įtampą per visus metus. Tai susiję su neišvengiamais pokyčiais – nauja mokslo metų pradžia. Dažnas pagalvojame, kur vaikai studijuos baigę mokyklą, ar toms studijoms reikės papildomų lėšų. Tyrimai rodo, kad 18-25 metų amžiaus jaunuoliai nesijaučia finansiškai savarankiški. Natūralu, nes jie dar tik pradeda studijas ar profesinę karjerą. Tam, kad šis etapas visiems sukeltų mažiau streso naudinga vaikams užtikrinti finansinį stabilumą kaupiant lėšas per gyvybės draudimą.

Pradėkite kuo anksčiau

Kaupti vaiko ateičiai pinigus patogu ir paprasta, kai tai pradedama daryti anksti – nuo gimimo ir kaupiama iki kol vaikui sueina pilnametystė. Ilgai kaupiant, ateičiai sukaupiama solidi suma. Yra galimybė kaupti ir valstybės kiekvieną mėnesį mokamus vaiko pinigus, tai yra, jei kaupimo periodu valstybė mokėtų kiekvieną mėnesį 60 eurų vaikui, o šių pinigų tėvai niekur neinvestuotų, o tik atidėtų, tai per 18 metų tėvai vaiko ateičiai sutaupytų beveik 13 tūkst. eurų. Tačiau tikėtina, kad per tiek metų ekonominė padėtis gerės, kils pragyvenimo lygis, atlyginimai didės, todėl sukaupta suma gali nuvertėti.

Tam, kad vaikų ateičiai skirtus pinigus apsaugotumėte nuo infliacijos, verta juos nukreipti į investicinį gyvybės draudimą. Šiuo metu valstybė vienam vaikui moka 60 eurų, jei vaikas auga ne daugiavaikėje šeimoje. Tad jei jūsų vaikui dabar vieneri metai ir kaupsite 17 metų, tikėtina, kad suma, kurią sukaupsite bus didesnė nei kaupiant neinvestuojant. Sukaupta suma priklausys nuo investavimo rezultatų, tačiau atsižvelgiant į pastarųjų metų investavimo rezultatus, galima tikėtis 17 tūkst. eurų sumos.

Geriau mažiau, negu nieko

Jei šiuo metu jūsų finansinės šeimos galimybės neleidžia atidėti vaiko ateičiai didesnės sumos, nepergyvenkite. Net pasirinkus nedidelę įmoką, bet tai darant reguliariai ir ilgą laikotarpį – ateityje vaiko lauks solidi suma. Jei pasirinkę investicinį gyvybės draudimą mokėsite kiekvieną mėnesį 30 eurų įmoką, tikėtina, kad po 17 metų jūsų vaikui, atsižvelgiant į pastarųjų metu investavimo rezultatus, priklausys daugiau nei 8 tūkst. eurų išmoka. Norėdami padidinti kaupiamą sumą, bet kada galite padidinti mėnesio draudimo įmoką, o jei patiriate finansinių sunkumų – neskubėkite nutraukinėti sutarties, pasikonsultuokite su gyvybės draudimo specialistais ir ieškokite bendrų sprendimų.

Be to, vaikams gyvybės draudimo sutartis sudarę tėvai deklaruodami pajamas gali susigrąžinti dalį pajamų mokesčio. Valstybė siūlo pasinaudoti šiuo skatinimu, ir taip susigrąžinti iki 300 eurų nuo per metus įmokėtų draudimo įmokų, kuriuos galima skirti ir tolimesniam investavimui.

Išsirinkite investavimo kryptį

Atkreipkite dėmesį į jūsų pinigų investuojamą kryptį. Visada galite pasirinkti, kuri investavimo kryptis jums artimesnė: rizikinga ar mažos rizikos. Rizikingai krypčiai būdingi dideli vertės svyravimai, bet galima tikėtis didesnio pelno. Mažos rizikos kryptims būdingi nedideli investicijų vertės svyravimai ir nedidelis, bet gana stabilus pelnas. Verta priminti, kad kuo rizika didesnė, tuo ilgesniam laikotarpiui vertėtų investuoti. Visada verta pasitarti su konsultantu, kuris išklausęs jūsų lūkesčius, patars, kaip nustatyti, kokia investavimo rizika jums priimtina, padės pasirinkti tinkamiausią investavimo kryptį. Pasirinktą investavimo kryptį prireikus galėsite nemokamai keisti visą sutarties laikotarpį.

Kaupti gali ne tik tėvai

Kaupti lėšas vaiko ateičiai gali ne tik tėvai, bet ir kiti artimieji: seneliai, dėdės ir tetos ar vaiko krikštatėviai. Tai puiki dovana gimus vaikui ar krikštynų progą. Juk artimieji visada galvoja, kaip galėčiau padėti, kad vaikui būtų kuo sklandesnė savarankiško gyvenimo pradžia. Tai yra puikus atsakymas. Tik šiuo atveju atskaitymai iš įmokų negalimi.

Kaip dažnai nežinome, ką dovanoti vaikui gimtadienio proga. Šiuolaikiniai vaikai dažnai ir taip turi per daug žaislų, o paaugliui nelengva įtikti. Tad dažnai renkamasi dovanoti tiesiog pinigus. Tačiau pavyzdžiui vaiko seneliai, krikštatėviai ir kiti gali padovanoti ir papildomą įmoką  į jau esančią vaiko gyvybės draudimo sutartį. Tai gali būti prasminga ir naudinga dovana vaiko gimtadienio ar kita proga.

Sukauptas kapitalas palengvins vaiko savarankiško gyvenimo pradžią. Leiskite vaikui svajoti ir vėliau svajones pildyti pasirinkus studijų kryptį negalvojant apie finansinius sunkumus – mokamas studijas Lietuvoje ar užsienyje, pragyvenimui ar kitiems tikslams įgyvendinti.