Tai pavyzdys, kokią žalą nuosekliai sistemai daro dažnas įstatymų keitimas

Lubų įvedimas gyventojo pajamų mokesčio (GPM) susigrąžinimui 2017 metais lėmė gyvybės draudimo rinkos susitraukimą, tačiau šiemet vėl tikimasi rinkos augimo.

Pasak Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidento Artūro Bakšinsko, 2017-ieji buvo prisitaikymo prie lubų GPM susigrąžinimui įvedimo metai, todėl nemažai daliai gyventojų, kurie per gyvybės draudimą kaupia senatvei ir draudžiasi nuo ligų bei nelaimių, prireikė koreguoti savo taupymo ir kaupimo įpročius. Lietuvos banko duomenimis, gyvybės draudimo įmokos 2017 m. siekė 231,3 mln. Eur ir buvo 6,2 proc. mažesnės negu 2016 m.

„Tai vertiname kaip rinkos reakciją į lubų valstybės skatinimui įvedimą, nes labiausiai sumažėjo vienkartinės gyvybės draudimo įmokos – gavę premijas ar kitų pajamų žmonės, matyt, pasiskaičiavo, kad į lubas nebetilps, o pakeisti taupymo įpročius, pasididinti periodines įmokas reikia laiko“, – pastebi A. Bakšinskas.

Jis pridūrė, kad GPM įstatymo pakeitimas, pagal kurį atgaline data buvo iki 300 Eur apribota maksimali susigrąžinama suma kaupimui ateičiai per gyvybės draudimą ir trečios pakopos pensijų fondus, yra pavyzdys, kokią blogą įtaką nuosekliai sistemai daro dažnas įstatymų keitimas: „Tokie neapgalvoti veiksmai nepraeina be pasekmių ir griauna žmonių pasitikėjimą sistema“, – sakė A. Bakšinskas ir vylėsi, kad daugiau tokių netikėtumų nebus ir valstybės paskatos žmonėms savarankiškai kaupti senatvei bei draustis nuo ligų ir nelaimių Lietuvoje tik didės.

Jis pažymėjo, kad būtina galvoti ir apie lubų valstybės skatinimui padidinimą, nes norint sukaupti pakankamą pensiją, būtina skatinti žmones atsidėti daugiau.

„Tai ypač svarbu žinant, kad įprotis pradėti kaupti pensijai nuo jaunystės Lietuvoje dar tik formuojasi. Natūralu, kad pradėjus kaupti vėliau reikia atsidėti didesnes sumas – tai būtina norint sukaupti reikšmingesnę sumą senatvei. Tačiau dabartinės lubos tą smarkiai apriboja”, – pridūrė A. Bakšinskas.

Tai, kad žmonės vis labiau supranta savarankiško rūpinimosi savo ateitimi svarbą, patvirtina pernai užfiksuotas gana žymus periodinių gyvybės draudimo įmokų augimas: nepaisant lubų įvedimo, periodinės įmokos perkopė 211 mln. Eur ir buvo 8,5 proc. didesnės, negu 2016 m.

„Tai rodo, kad žmonės draudžiasi ne dėl lengvatos, o dėl savęs ir savo artimiausių žmonių apsaugos”, – pažymėjo Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas.

Pastebima ir daugiau pozityvių tendencijų: pavyzdžiui, gyvybės draudimo išmokos draudimo žaloms padengti toliau didėjo ir 2017 m. išaugo 4,5 proc. – iki 13,6 mln. Eur, rodo Lietuvos banko duomenys.

Gyvybės draudimo bendrovės šiemet įgyvendins nemažai svarbių naujovių, susijusių su nauju europiniu reguliavimu, į kurias ketinama investuoti daugiau nei 2,1 mln. Eur. Atsižvelgiant į tai ir į bendrą makroekonominę situaciją, Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacija 2018-uosius vertina optimistiškai ir prognozuoja rinkai 7-8 proc. augimą.