Socialinis filmukas: vaikai bijo slibinų ir užsigauti (video)

Kasmet įvairias traumas patiria apie 80 tūkst. vaikų – tai beveik triskart daugiau, nei šį rudenį visoje Lietuvoje į pirmą klasę ateis mokinių.

Dauguma šių traumų ir nelaimių įvyksta vasarą, neretai net ir tėvams būnant šalia, todėl siekiant atkreipti dėmesį į vaikų saugumo užtikrinimą, Lietuvoje inicijuojama akcija „Saugi vasara“. Įgyvendinant akciją sukurtas smagus socialinis filmukas, kuriame vaikai atvirai ir nuoširdžiai kalba apie tai, ko jie labiausiai bijo.

Akciją „Saugi vasara“ inicijavusios Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas Artūras Bakšinskas atkreipia dėmesį, kad kasmet įvairias traumas Lietuvoje patiria kas šeštas vaikas: „Mažesnės ar didesnės nelaimės – nukritimai, nusibrozdinimai, lūžiai ir net nusideginimai yra itin dažni vaikystės palydovai. Žinią apie tai ir skleidžia sukurtas socialinis filmukas, skatinantis suaugusiuosius susimąstyti, ką mes visi galime padaryti, kad vaikystė būtų saugesnė, o ašarų lydimos įvairios nelaimės – ne tokios dažnos“, – sako A.Bakšinskas.

Kaip matome filmuke, vieni vaikai labiausiai bijo slibinų, nes „jie vagia žmones“, kiti –  eiti į darbą, kaip tėtis ar mama – „nes dirbdamas suprakaituoji“.

Pasak A.Bakšinsko, juokingos vaikų baimės filmuke persipina su rimtais dalykais: „Pastebėjome, kad vaikai labiausiai bijo to, ko nežino – pabaisų, vagių, o taip pat to, kas kelia skausmą – nugriūti, užsigauti, nusideginti“, – apžvelgė asociacijos prezidentas.

Saugi ir laiminga visuomenė prasideda būtent nuo vaikų, o jie Lietuvoje, kaip rodo oficialūs duomenys, yra labai pažeidžiami. Pasak A.Bakšinsko, pernai dėl įvairių traumų į ligoninės priimamąjį pateko apie 83 tūkst. vaikų, arba maždaug kas šeštas vaikas Lietuvoje – tai gerokai daugiau, nei yra gyventojų Alytuje (apie 54 tūkst.).

Net 36 tūkst. vaikų patyrė traumas dėl nukritimų – susižalojo nukritę nuo laiptų, pakopų, stalų, žaidimų aikštelėse, čiuožyklose. „Vaikų nukritimai yra pagrindinė visų susižeidimų rūšis ir jų yra tiek daug, kad viršija per visus metus Lietuvoje gimstančių kūdikių skaičių“, – pažymi Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas.

Daugiau nei 27 tūkst. vaikų pernai pateko į ligonines dėl įvairių rankos lūžių ir sužalojimų, dar daugiau nei 20 tūkst. užfiksuota vaikų galvos sužalojimų.

Dėl nudegimų pagalbos pernai prireikė daugiau nei 2 tūkst. vaikų, o daugiau nei tūkstantis patyrė traumas važiuodami dviračiu.

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos prezidentas A.Bakšinskas primena, kad patyrus traumą vaikams dažnai prireikia reabilitacijos, kuri paprastai trunka 2-3 savaites. Tuo metu negali dirbti ir tėvai, o tai jau finansinė našta šeimos biudžetui. „Išeitis – draudimo išmoka, kurios dėka dėl nelaimės nenukenčia šeimos pajamos, o vaikas gauna visavertį gydymą ir pasveiksta greičiau“, – pažymi jis.

Vis dėlto A.Bakšinskas apgailestavo, kad ne visos vaikų nelaimės, kurių ypač padaugėja vasarą, būna su laiminga pabaiga. „Ne ligos, o nelaimingi atsitikimai šiandien yra pagrindinė vaikų mirties priežastis Lietuvoje ir pagal šį rodiklį mes pirmaujame Europos Sąjungoje. Tad norėtųsi paskatinti diskusijas visuomenėje iš esmės, kokia yra situacija ir ar mes visada pasirūpiname savo vaikų saugumu“, – akcijos „Saugi vasara“ svarbą pabrėžė jis.

Kuriant šiuo metu internete plintantį filmuką kalbinti ikimokyklinių įstaigų tinklo „Vaikystės sodas“ auklėtiniai.

Akcijos metu taip pat bus siekiama naujo vaikų piešinių rekordo – šiuo metu vaikai iš visos Lietuvos piešia piešinius, kaip jie įsivaizduoja saugią vaikystę. Visi vaikų piešiniai rugpjūčio 4 d. bus eksponuojami didžiulėje parodoje po atviru dangumi sostinės Vingio parke.