Tyrimas: šeimos Lietuvoje pirmiausia draustų maitintojo gyvybę

Daugiau negu pusė, arba 54 proc., visų šalies gyventojų save įvardijo kaip pagrindinį pajamų šaltinį šeimoje. Kuomet tai, kad sutuoktinis ar partneris gauna daugiausiai lėšų įvardijo kas ketvirtas gyventojas. Kita vertus, rinkdamiesi kurį šeimos narį pirmiausia draustų gyvybės draudimu, save įvardijo tik kas trečias (34 proc.) šalies gyventojas, o sutuoktinį ar partnerį – 11 proc.. Tai parodė Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) užsakymu visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovei „Vilmorus“ atlikus gyventojų apklausą.

Tyrimo metu paaiškėjo, kad prioritetas apdrausti gyvybę ne visada teikiamas didžiausias pajamas šeimoje gaunančiam asmeniui. Pavyzdžiui, pirmą eile vaikus drausti pageidautų 31 proc. apklaustųjų (dažniausiai moterų), savo partneriui ar sutuoktiniui pirmenybę teiktų beveik 11 proc. respondentų.

„Apklausos rezultatai rodo, kad didžiausias pajamas šeimoje paprastai gauna vienas iš sutuoktinių ar partnerių, kuris kartu yra ir pagrindinis šeimos finansinis ramstis – tai būdinga 78,5 proc. šeimų. Kita vertus, praktika rodo, kad jų gyvybė apdraudžiama nebūtinai pirmiausia, nes savo ir antrosios pusės draudimui pirmenybę skirtų tik 45 proc. apklaustųjų. Neįvertinama, kad netikėtos nelaimės atveju didžiausias finansinis smūgis šeimai, ypač turinčiai ilgalaikių įsipareigojimų, pavyzdžiui, paskolų, būtų būtent šeimos maitintojo praradimas. Be to, ant likusio vieno šeimos nario kristų ir visa atsakomybė išlaikyti bendrus vaikus“, – teigia Artūras Bakšinskas, LGDĮA prezidentas.

Pasak jo, gyvybės rizikos draudimas visų pirma yra skirtas šeimos galvoms, t.y. tiems, kurių sunki liga ar netektis finansiškai kitiems šeimos nariams būtų pakeliama sunkiausiai. Tuo tarpu vaikams tėvai visų pirma turėtų parinkti lėšų kaupimą vaiko ateičiai (studijoms ir pan.),  papildomai vaiką apdraudžiant ir nuo nelaimingų atsitikimų.

Apklausos duomenimis, didžiausias pajamas šeimoje gaunančiu asmeniu save dažniausiai nurodo 30 metų ir vyresni vyrai, dirbantys specialisto arba tarnautojo darbą, taip pat pensininkai vyrai.  Beje, paprašyti įvardinti, ar šeimos narys, kurie jie rinktųsi pirmiausia apdrausti gyvybės draudimu, yra apdraustas, teigiamai atsakė beveik ketvirtadalis, arba 24 proc., gyventojų.

Anot gyvybės draudimo ekspertų, paprastai gyventojams rekomenduojama rinktis tokią gyvybės draudimo sumą, atitinkančią bent vienerių metų pajamas ir turimus finansinius įsipareigojimus.

„Pavyzdžiui, jeigu šeimos maitintojas „į rankas“ uždirba 3 tūkstančius litų per mėnesį, draudimo suma turėtų siekti bent 36 tūkst. litų. Be to, labai svarbu įvertinti šeimos finansinius įsipareigojimus, pavyzdžiui įmokas už būsto paskolą“, – sako A. Bakšinskas.

Tyrimo, kuris buvo vykdomas reprezentatyvios apklausos būdu, metu apklausti 1003 vyresni negu 18-os metų Lietuvos gyventojai. Tyrimą atliko viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Vilmorus“. Tyrimas vykdytas 2013 m. kovo mėnesį.

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacija vienija 9-as Lietuvos gyvybės draudimo įmones bei kitas Europos Sąjungos valstybių narių gyvybės draudimo įmones, veiklą vykdančias per filialus Lietuvoje. Asociacijai priklauso: „Ergo Life“, „Swedbank Life“, „SEB gyvybės draudimas“, „Bonum Publicum“, „Mandatum Life“, „PZU Lietuva gyvybės draudimas“, „Aviva Lietuva“, „Compensa Life“, „MetLife Amplico“.