Tik kas dešimto Lietuvos vaiko studijoms tėvai taupo iš anksto

Daugiau nei 70 tūkst. nepilnamečius vaikus auginančių tėvų yra sudarę kaupiamojo gyvybės draudimo sutartis. Vaikų ateičiai skirdami vidutiniškai 115 Lt, kas mėnesį tėvai atideda apie 8 mln. Lt – beveik dešimtadaliu daugiau nei pernai, rodo Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) duomenys.

„Per pastaruosius trejus metus gyventojų susidomėjimas gyvybės draudimu kaip priemone kaupti vaikų ateičiai – studijoms ar savarankiško gyvenimo pradžiai – nuosekliai augo. Palyginus su praėjusiais metais, šiemet bendra mėnesinė tėvų skiriama suma padidėjo maždaug 1 mln. litų, o galiojančių sutarčių skaičius – 7 proc. Augant skiriamoms sumoms ir sutarčių skaičiui, ryškėja ir tėvų sąmoningumas – vis daugiau jų lėšas kaupti pradeda vos gimus vaikui ar per pirmuosius trejus jo gyvenimo metus“, – teigia LGDĮA prezidentas Artūras Bakšinskas.

Pasak A. Bakšinsko, viena pagrindinių priežasčių, skatinančių gyventojus rūpintis vaikų ateitimi iš anksto, yra nedidelis valstybės finansuojamų vietų skaičius ir augančios aukštojo mokslo kainos. „Visgi, nerimą kelia neseniai mūsų užsakymu atliktų apklausos duomenys, rodantys, kad didžioji dalis tėvų mano, jog ketverių metų studijoms pakaks 10-20 tūkst. Lt. Šioms sumoms ir sudaroma didžioji dalis vaikų draudimo sutarčių. Nepagalvojama, kad net ir tuo atveju, jei vaikas studijuos nemokamai, jo išlaikymui kas mėnesį prireiks nemenkos sumos“, – teigia LGDĮA prezidentas.

Šiemet studijas Lietuvos aukštosiose mokyklose pradeda daugiau nei 31 tūkst. pirmakursių: daugiau nei 18-os tūkst. studijas finansuoja valstybė, likusieji 13 tūkst. už studijas turės mokėti savo lėšomis. Nefinansuojamų ketverių metų studijų kaina vidutiniškai siekia 21-35 tūkst. Lt, nors dalis studijų krypčių įkainojamos ir didesne nei 50 tūkst. Lt suma.

„Svarbiausia pradedant taupyti vaiko ateičiai tai pradėti daryti kuo anksčiau. Norėdami studijoms sukaupti 30 tūkst. litų sumą ir pradėję taupyti iš karto gimus vaikui, kas mėnesį iki vaiko pilnametystės gyvybės draudimui tėvai turėtų skirti po 110 litų. Tuo tarpu, jei minėtą sumą reikėtų sukaupti per 11 metų, tai kas mėnesį jau reikėtų atidėti po 210 litų“, – skaičiuoja Artūras Bakšinskas.

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos duomenimis, apie 56 proc. vaikų ateičiai sukaupti skirtų gyvybės draudimo sutarčių sudaro investicinio ir apie 44 proc. – kaupiamojo su garantuotomis palūkanomis gyvybės draudimo sutartys. Didžioji dalis (apie 30 proc.) tokių sutarčių sudaroma per pirmuosius trejus vaiko gyvenimo metus.

Vidutinė mėnesio investicinio gyvybės draudimo įmoka siekia 118 Lt, o kaupiamojo su garantuotomis palūkanomis – 111 Lt. Didžiausia investicinio gyvybės draudimo įmoka yra 1869 Lt, kaupiamojo su garantuotomis palūkanomis – 813 Lt per mėnesį.

Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacija vienija 10 Lietuvos gyvybės draudimo įmonių bei kitų Europos Sąjungos valstybių narių gyvybės draudimo įmonių, veiklą vykdančių per filialus Lietuvoje. Asociacijai priklauso: „Ergo Life“, „Swedbank Life“, „SEB gyvybės draudimas“, „Bonum Publicum“, „Mandatum Life“, „PZU Lietuva gyvybės draudimas“, „Aviva Lietuva“, „Compensa Life“ , „MetLife Amplico“ ir „Nordea Life“.