Auga Lietuvos žmonių pasitikėjimas gyvybės draudimu

Pernai Lietuvos gyvybės draudimo rinka augo 4,6 proc. – iki 246,7 mln. EUR. Tokius rezultatus nulėmė augantis žmonių pasitikėjimas gyvybės draudimu bei užmojai naikinti mokestinį skatinimą per gyvybės draudimą ateičiai kaupiantiems gyventojams.

Pasak Lietuvos gyvybės draudimo įmonių asociacijos (LGDĮA) prezidento Artūro Bakšinsko, praėjusių metų gyvybės draudimo rinkos rezultatai leidžia daryti kelias svarbias išvadas.

„Visų pirma, auga Lietuvos gyventojų pasitikėjimas gyvybės draudimu: vis daugiau žmonių supranta gyvybės draudimo svarbą, todėl pasirūpina finansine apsauga nelaimių atveju bei papildomai kaupia savo ir savo vaikų ateičiai, – sako A. Bakšinskas.  – Žmonės supranta, kad galvodami apie savo ateitį jie negali pasikliauti vien valstybe, nes ji nebus pajėgi visiems užtikrinti pakankamas pajamas sulaukus pensinio amžiaus.“

LGDĮA prezidentas pridūrė, kad tai naudinga ir valstybei, nes kuo daugiau Lietuvoje bus savo finansine ateitimi savarankiškai besirūpinančių žmonių, tuo mažesnė socialinė našta teks valstybės biudžetui. „Todėl skatinimas kaupti ateičiai per gyvybės draudimą, sudarant galimybę susigrąžinti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM), yra labai svarbus ir naudingas visiems – tiek žmonėms, tiek pačiai valstybei“, – pabrėžia A. Bakšinskas.

LGDĮA prezidento teigimu, pernai gruodį užfiksuotą rekordinį vienkartinių gyvybės draudimo įmokų augimą greičiausiai nulėmė tai, kad kone visą gruodį Lietuvos žmonės buvo nežinioje: beveik iki pat švenčių buvo kalbama apie tai, kad jau nuo 2017-ųjų galimybės susigrąžinti dalį GPM nuo sumokėtų įmokų bus atsisakyta.

„Itin skuboti valdžios veiksmai išgąsdino žmones, todėl pernai ir ypač gruodį užfiksuotas vienkartinių įmokų šuolis yra visiškai natūrali žmonių reakcija, paskatinta pačios valdžios veiksmų“, – vertino A. Bakšinskas.

Tiesa, panagrinėjus pastarųjų kelių metų Lietuvos banko duomenis matyti, kad vienkartinėms įmokoms yra būdingi svyravimai: pavyzdžiui, 2014 m., kai prieš euro įvedimą žmonės aktyviau investavo didelėmis sumomis, vienkartinės įmokos augo 40 proc. ir siekė per 36 mln. EUR.

„Vis dėlto akivaizdu, kiek daug šis valstybės skatinimas reiškia Lietuvos žmonėms ir kad jiems tai tikrai didelė paskata rūpintis savo ir savo artimųjų finansine gerove. Todėl džiaugiamės, kad neapgalvotų žingsnių, kurie per labai trumpą laiką būtų visiškai sunaikinę valstybės skatinimą gyventojams savarankiškai rūpintis savo ateitimi, buvo atsisakyta“, – pažymi LGDĮA prezidentas.

Pernai gruodį Seimui įvedus lubas GPM susigrąžinimui per gyvybės draudimą ateičiai kaupiantiems gyventojams, šiemet Lietuvos bankas prognozuoja gyvybės draudimo rinkos kritimą.

Pasak A. Bakšinsko, norint išvengti rinkos nuosmukio, vertėtų pagalvoti apie lubų GPM susigrąžinimui indeksavimo taikymą. „Jei norime Lietuvoje pasiekti vakarietiškos gerovės lygį, jau dabar turime galvoti apie lubų padidinimą“, – sako LGDĮA prezidentas.